You are not connected. Please login or register

Si te instaloj windows 7[tutorial]

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Si te instaloj windows 7[tutorial] prej Sun Nov 07, 2010 1:06 pm

plali1

avatar
Fillestar
Fillestar
Per te instaluar Windows 7 duhet te pajiseni me nje cd qe mban Windows 7. Gjithashtu keshilla jone eshte qe pc ku do instalohet w7 duhet te kete te pakten 1G RAM, dhe nje processor 1.5 GHz ne menyre qe sistemi te funksionoje.

Sigurojuni qe pc juaj ben boot nga CD-Room. Futeni cd e w7 dhe beni restart pc tuaj. Imazhet e pare qe do te shifni jane keto:Me pas procedura e instalimit ju kerkon te zgjedhni gjuhen, shtetin dhe gjuhen e tastieres

Me pas beni click ne ‘Install now‘
Ne kete moment opsionet jane dy, Upgrade per te zvendesuar sistemin e vjeter duke ruajtur programet e files qe kene ne pc ose Custom per te instaluar w7 dhe per te fshire sistemin e vjeter dhe gjithe files(formatim i pc). Nqs ju keni Vista mund te beni upgrade, gjithcka eshte e thjeshte dhe shkon pa probleme. Nqs sistemi i vjeter eshte XP atehere upgrade nuk shkon mire. Duhet te beni custon. Ne po zgjedhim rrugen e dyte meqense eshte me e komplikuara.
Pra click ke Custom.


Tani do te shifni listen e particioneve qe ka disku juaj. Ne shqmbullin tone eshte nje por zakonisht ju do shifni C, D, E…Zgjidhni particionin ku deshironi te instaloni w7(15Gbyte minimumi). Me pas click ke Drive options (advanced).

Do tju shfaqen disa komanda si ‘Delete’, ‘Format’, ‘New’ dhe ‘Extend’ per tu aplikuar mbi particionin qe keni zgjedhur. Ju mund ta modifikoni, ta eliminoni apo te krijoni nje te ri nga ai.
Supozojme se thjesht deshironi ta instaloni w7 ne ai particion. Atehere duhet te beni click ke Format dhe pastaj Next.
Tani zgjidhni Username dhe emrin e PC
[img]http://www.tutorialeshqip.com/w7i/18.jpg[/imgTani duhet te vendosni oren lokale, grupin e rjetit etj, pra te personalizoni w7 tuaj.


Ketu merr fund instalimi i Windows 7. Tani mund ta shijoni kete sistem te ri i cili eshte shume here me i mire se Vista apo XP edhe pse ky i fundit ka bere epoke…

Shpresojme qe tju hyje disi ne pune ky tutorial. Jane te mirepritura te gjitha sygjerimet apo kritikat

Shiko profilin e anëtarit

2 Re: Si te instaloj windows 7[tutorial] prej Sun Nov 07, 2010 1:46 pm

sTyer man


Fillestar
Fillestar
Flm shuuum per tutorial Very Happy

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi