You are not connected. Please login or register

Skaner për leximin e mendimit

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Skaner për leximin e mendimit prej Wed Nov 10, 2010 12:49 am

Skaner për leximin e mendimit


Të dish se çfarë i kalon tjetrit nëpër kokë,ka qënë dhe mbetet një nga kuriozitetet/perversitetet që kanë munduargjithmonë ëndërrat tona. Me gjithë përpjekjet e teknikëve për tërealizuar makina për të lexuar ose deshifruar sinjalet elektrikë qëtruri jep gjatë reagimit ndaj pyetjeve të përgatitura nga specialistët,dhe prej kohësh, një makinë më e avancuar mbetej vetëm në ambjentetfantastikoshkencore.Sipas Guardian (Londra), ekipi i Profesor Jack Gallant, neurolog i University of CaliforniaBerkeley, ka arritur që sot, një makinë që lexon mendimet, është realitet.Duke përdorur një skaner nga ata që përdoren për diagnostikim nëspital, një skuadër kërkuesish amerikanë ka krijuar një sistem tëkompiuterizuar që është në gjëndje që të deshifrojë aktivitetinçelebral dhe imazhet që personi është duke shikuar.Praktikisht, kjo makinë lexon atë që truri i njeriut regjistron.Preçizioni me të cilin funksionon është impresionues: arrin të gjejëimazhin egzakt që ka menduar/parë personi, 9/10, kur përqindja e tëgjeturit me hamëndje është vetëm 8/1000.Natyrisht që është në hapat e para të zhvillimit dhe përsosjes, porsipas studjuesve, pas një periudhe relativisht të shkurtër mund tëarrihet një perfeksionim shumë më i lartë i saj.Në këtë studim, supozohet dhe për mundësinë në një të ardhëme, që tëmund të shikohen dhe pjesë nga ëndërrat ose kujtime që tashmë janëharruar. Por ngre dhe problemin e ndjekjes për “krimin e menduar”, tëcilin edhe vetëm mund ta kesh imagjinuar, por që nuk e ke bërë, dukengritur kështu shqetësimin për shkeljen e të drejtave të qytetarëve dheprivacy-në e tyre.

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi