You are not connected. Please login or register

Satelitet pergjues ne shtepi.

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Satelitet pergjues ne shtepi. prej Wed Nov 10, 2010 12:52 am

alberti


Fillestar
Fillestar
Satelitet pergjues ne shtepi.

Administrata e kaluar e Presidentit Xhorxh Bush ka miratuar një plan qëzgjeron përdorimin e disa prej mjeteve më të fuqishme të spiunazhit tëshekullit 21. Ky plan u lejon autoriteteve të shohin të dhëna të marrapërmes satelitëve dhe sensorëve të tjerë që shohin përmes reve, madjedepërtojnë përtej ndërtesave dhe bunkerëve nëntokësorë.
Spiunimi në shtëpi
Programii miratuar nga Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare dheDepartamentit të Sigurisë së Vendit lejon një përdorim më të gjerë tëpamjeve të marra nga satelitët në kohë reale, madje edhe ato nëhapësira të mbyllura. Ligji u lejua te zbatohet që në fillim tëvjeshtës 2008 dhe u jep agjencive të inteligjencës më shumë të drejta.Kështu ata janë më të përgatitur të merren me një sërë kërcënimesh, qënga imigracioni ilegal dhe terrorizmi dhe deri tek uraganet dhe zjarrete pyjeve. Por programi i publikuar nga "Wall Street Journal", i vuri nëlëvizje përkrahësit e lirisë qytetare, të cilët thanë se qeveriaamerikane po kalon vijën e caktuar kundër përdorimit të mjeteveushtarake në zbatimin e ligjit. Edhe pse qeveria federale ka lejuarprej kohësh përdorimin e imazheve të marra nga satelitët për disafunksione shkencore, si për shembull për hartat topografike apomonitorimin e aktiviteteve vullkanike, vendimi i administratësamerikane i jep autoriteteve vendase leje të paparashikuar për foto meprecizion të lartë dhe në kohë reale nga satelitët. Por vetëm me kaqnuk mjafton.
Përdorimi i satelitëve spiunë
Komunikata e nxjerrënga Departamenti i Sigurisë Vendore ka thene se zyrtarët nuk janë vetëmtë autorizuar të shohin pamjet, por edhe "koleksionin, analizën,mjeshtëritë dhe aftësitë të komunitetit të inteligjencës". Zyrtarët esigurisë vendase kanë tashmë leje ndaj pamjeve satelitore, përfshirëdhe fotografi me precizion të lartë nga shitësit privatë si "Google".Por satelitët spiunë ofrojnë një rezolucion edhe më të lartë dhesigurojnë imazhe në kohë reale. Këto satelitë do të vëzhgojnë gjatëkursit në orbitën e tyre gjithë Shtetet e Bashkuara. Ato do të operojnë24 orë në ditë dhe do të përdorin kamera infrakuq gjatë natës. Njëpërdorim i mundshëm i teknologjisë është ai për gjurmimin e rrugëve tëkontrabandistëve që transportojnë lëndë narkotike apo emigrantë ilegalë.

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi