You are not connected. Please login or register

Pija energjitike R E D B U L L dhe rreziqet e saj

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Pija energjitike R E D B U L L dhe rreziqet e saj prej Wed Nov 10, 2010 12:55 am

besart


Fillestar
Fillestar

Red Bull shitet ne me shume se 100 vende ne bote, ku marka e "Demit tekuq" shume i famshem edhe ne Shqiperi ku reklamohet ne çdo moment sipije e mrekullive madje ne supermarkete mund te gjesh edhe pije tetjera energjitike te cilat shiten ne formate familjare (1.5 litra).
Red Bull eshte shume e kohes por askush nuk na ka folur per rreziqet.
Pse asnje TV apo gazete nuk informon publikun Shqiptar mbi rreziqet reale??
Me poshte do te flasim rreth demeve serioze qe i shkakton shendetit por dua te filloj nga nje fakt shume i rendesishem
RED BULL NDALOHET NE KETO VENDE:
ZVICER 1994,Finland 2005,Danimark,Norvegji,France,Island
Nuk besoj se Ministrite e Shendetsise e shteteve te mesiperme jane idiota, thjesht ata ruajne shendetin e qytetareve te tyre.
RED BULL permban GLUCURONOLACTONE dhe kete mund ta shikoni edhe neperberesit e saj, madje edhe vete RED BULL nuk e fsheh kete.
Por ajo qe RED BULL na fsheh jane efektet shkatërruese te kesaj substance:
1. Eshte e rrezikshme ta pini nese menjehere nuk beni aktivitete fizike pasi efekti i saj rrit ritmet kardiake deri ne infrakt!
2.Ndalohet perzierja e RED BULL me alkol, sepse krijon nje "BombeMortale" qe ndikon ne Melqi duke krijuar deme te periparueshme.
3.Siç e ka demostruar edhe nje kerkim i BBC.sise RED BULL maskon efektete alkolit duke u bere shkak i shume aksidnteve,ketu nuk mund te rrimepa permendur vdekjet e shumta qe kjo pije ka shkaktuar aq sa kadetyruar shume shtete ta ndalojne shitjen e saj.
Nje dokumetar i radios dhe shprendarjes se lajmeve Kanadeze CBC.sise flet gjate rreth RED BULL dhe rreziqet e tij.
Perberja kimike e Red Bullit
permban:Uje,Sheqer(Glukoze dhe Sacharoze),Lende Acidike(Natriumacetat dhe AcidKarbonik),TAURINE (0,4% si perberes kimikKryesore),Glukoronolakton(0,24%),Kofein(0,03%),Inozit,Vitamine(Niacin,Acid Panthonik,B6,B12)Aroma,Lendengjyrosese(Riboflavin) te gjitha lendet fitohen dhe ne menyre sintetike.
TAURIN(C2H7NO3S)-ne Kimi e quajtur edhe si Acidi 2-Aminoethansulfon eshte nje acidorganik me nje grupe acidike,qe ben pjese ne Aminoacide.
Per dallimnga Aminoacidet,permban nje Grupe te Acidit Sulfonik ne vend te grupesKarboksile (e cila eshte tipike per Aminoacidet) dhe nuk mund teformoje Peptide.
Kjo Substance u zbulua per here te pare ngaKimikanet Leopold Gmelin dhe Fridrich Tiedemann,te cilet kete Substancee izoluan nga Vreri i Demit nga ku e morri dhe emerin trivijal- Taurinerrjedh nga latinishtja qe dmth.Vreri i Demit
Vetit Kimike dhe Fizike
Taurina eshte nje substance e bardhe kristaline.Shkrihet ne 300°C dhezberthehet ne uje(100g/L). Industrialisht sintetizohetnga:Etani,Amoniaku dhe SulfitNatriumi. Vetit Biologjike te Taurines:
Eshte nje lidhje kimike e pershtatshme per proceset biologjike.
Trupi i te rritureve prodhon vetevetiu Taurine,nga AminoacidiCystein.Nje i rritur me nje peshe prej 70 kg ,prodhon 70 gram Taurinene dite. Kjo Substance prodhohet ne Muskuj,Tru,Zemer dhe Gjak.
RREZIQET Shendetesore
Konsumimi i tepert i RedBullit (2-5 Doza mbrenda 24 oreve) mund te shkaktoje:
Pagjumesi,dhembje koke,Zbehje,dhembje te zrmres etj. Keto simptome jane si rezultat i Kofeines dhe Taurines qe permban RedBulli.

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi