You are not connected. Please login or register

Çizmet raketë

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Çizmet raketë prej Wed Nov 10, 2010 1:01 am

mentory


Fillestar
Fillestar
Çizmet raketë

Forca e jashtëzakonshme shtytëse e "çizmeve shtatëlega" shpesh i referoheshin folklorit evropian dhe zunë vend edhe nëromanet "Discworld" të autorit Terri Pratçet. Pratçet vërente sedistancat e stërmëdha mes hapave e vinin organizmin në stres tëtmerrshëm fizik, por ekzistojnë tani disa pajisje moderne në gjendje tëna bëjnë ta rendim me shpejtësi supernjerëzore.
Praktikimit tëvrapimit me të tilla pajisje sot i është vënë një emër (Powerbocking),ndërsa pajisjet që e mundësojnë këtë quhen "Powerstriders" (hapa tëfuqishëm), çizme kangur dhe kambaleca shpejtësie. Por janë ÇizmetKëmbëshpejta, të shpikura nga rusi Viktor Gordejev, ato që marrinmedaljen e artë në këtë fushë - kjo ngaqë secila nga çizmet ka nën vetenga një motor të vogël që funksionon me naftë. Po të shohësh videot etyre në internet, të vjen e vështirë të besosh se fillimisht qenëideuar për t‘u përdorur nga forcat e armatosura ruse. Në mos plani kaqenë të habitet armiku për vdekje.

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi