You are not connected. Please login or register

Videofoni Komunikimi ballë për ballë me ndihmën e...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

mentory

Fillestar
Fillestar
Videofoni

Komunikimi ballë për ballë me ndihmën e ndonjë[pajisjeje telekomunikuese ka qenë temë bazë e filmavefantastiko-shkencorë, që kur këta u shfaqën për herë të parë si zhanërmë vete. Por kur kjo teknologji u bë më në fund realitet, në Shtetet eBashkuara (në vitet 1970) falë kompanisë "AT&T‘s Picturephone", upërqafua nga shumë pak njerëz (në çastin më të mirë vetëm 500 vetëpreferuan të abonoheshin). Suksesi i pakët mund t‘i atribuohet çmimitprej 90 dollarësh në muaj, që duhet paguar për ta pasur këtë shërbim,por më thelbësor ishte zbulimi se si ide qe më joshëse nga ç‘qe nërealitet; nuk i shtojnë bisedave ndonjë vlerë kushedi se çfarë nga atoqë jemi të mësuar të bëjmë përmes telefonit. AT&T u përpoq përsëritë hynte në treg në vitet nëntëdhjetë, falë një teknologjie të re tëquajtur videofon, por çmimi prej 1,500 dollarësh i mbajti larg klientëtqë në fillim.
Sot një pjesë e smart-fonëve janë në gjendje të bëjnëedhe kontakte me video, por gjithsesi njerëzit preferojnë të mbështetentek ato sisteme telefonimi që kushtojnë më pak.

Shiko profilin e anëtarit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi