You are not connected. Please login or register

Rrezet e zgjuara

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Rrezet e zgjuara prej Wed Nov 10, 2010 1:04 am

GoldAg


Fillestar
Fillestar
Rrezet e zgjuara

Ta pasionuarit pas filmave fantastiko-shkencorei pëlqejnë pa masë rrezet e zgjuara. Përtej faktit që përbëjnë njëmetodë shumë të mirë, për të bërë të palëvizshëm, apo për të zhvendosurnjë objekt, një i pasionuar i filmit "Star Trek" i thur lavde nga më tëmëdhenjtë: "në vitin 2372", shkruan, "Zëvendës Komandanti Uorf iforcave amerikane të Mbrojtjes sugjeroi përdorimin e rrezeve të zgjuarakundër një mjeti sulmi të tipit Vor‘ça. Rrezja dëmtoi rëndë fuqinë ezjarrit të agresorit dhe e zvogëloi me 50 për qind efektshmërinë etij". Por zhvillimi i ekuivalentëve mikroskopikë të rrezeve të zgjuara- të njohur si pinceta optike - u ka krijuarve lazerave mundësinë tëkapin dhe të zhvendosin qeliza individuale.
Kjo teknikë ka gjeturpërdorim në Universitetin VU të Amsterdamit, ndërkohë që poshfrytëzohet për ndërtimin e strukturave mbi sipërfaqet e mikroçipeve.Në terma ta gjata kohore mund të shfrytëzohet në mjekësi apo nëndërveprimin mes elektronikës dhe biologjisë.

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi