You are not connected. Please login or register

Diqka rreth termeteve!

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Diqka rreth termeteve! prej Wed Nov 10, 2010 1:12 am

mendi55


Fillestar
Fillestar
Termetet

Kina eshte nje nder vendet ku shenohentermetet me te medhenj. Ndoshta per kete arsye Kinezet e lashte ishinte paret te cilet zbuluan disa mjete te caktuara per matjen etermeteve. Ato mjete perbene paraardhesit e sizmografeve bashkekohore,te cilet regjistrojne lekundjet e Tokes me nje saktesi me te madhe sesa ato te sizmografeve te lashte Kineze. Shumica e vullkaneveshperthejne ne ato zona ku bashkohen pllakat tektonike. Guret e shkrirete pjeses se brendeshme te Tokes kalojne nepermjet carjeve te pllakavedhe shperthejne duke dale ne siperfaqe te tokes ne forme llave.Termetet ndodhin si rezultat i perplasjes se pllakave tektonike.Sizmografet kane nen kontroll te vazhdueshem te gjitha zonat te cilatrrezikohen nga nje termet i mundshem. Keshtu qe kur shkaktohet ndonjelekundje sizmike, keto mjete tregojne disa te dhena ne lidhje meepiqendren dhe madhesine e lekundjes ne stacionet qendrore, aty kubehet perpunimi i te dhenave. Ekzistojne tre lloj lekundjesh. Nga 1-3:konsiderohen si lekundje te lehta. Nga 4-8: Me serioze, shfaqen carjemuresh, dhe shkaktohen deme te medha neper themele ndertesash. Nga9-10: Rastet ekstreme, ku kemi rrezime urash, permbytje, dhe njekatastrofe te pergjitheshme.

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi