You are not connected. Please login or register

16 faqet interneti qe ndryshuan boten

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 16 faqet interneti qe ndryshuan boten prej Wed Nov 10, 2010 1:48 am

onestar


Fillestar
Fillestar
1) eBay.com : U hap ne vitin 1995 ve aktualihst ka 168 milionperdorues. Ankand, ku shitet gjithcka, nga armet e deri te kafshet.

2)wikipedia.org : E hapur ne viti 2001 vizitohet nga 912 mije vizitore.Ky website ofron te dhena enciklopedike falas. Cdokush eshte i lire qete dergoje shkrim per te ndryshuar tekstin.

3) napster.com : Ethemeluar ne 1999, ky sajt ka mbledhur rreth vetes 500 mije antare.Ofron muzike ilegale (pa autorizim te producentit), dhe kritikohetshume nga kengetarit dhe menaxheret e tyre. U mbzll ne 2001' dhe mevone pas ndryshimeve te bera ne sistemin e antaresimit u rihap.

4)Youtube.com : Sajt per publikimin dhe shperndarjen e videove. Uthemelua ne vitin 2005. Cdo dite vizitohet nga perafersisht 100 milionnjerez. Tashme eshte bere faqja e dyte me e vizituar ne bote.

5)Blogger.com : U themelua ne vitin 1999 dhe ka gjithsej 18.5 milionvizitore. Njerezit shkruajne ditaret dhe artikuj e tyre personale.

6) Friendsunited.com : U themelua ne vitin 1999. Ka 15 milion perdorues dhe synon t i mbledh ish-shoket dhe shoqet e klases.

7)Drudgereport.com : Kjo faqe lajmesh u themelua ne 1994 dhe cdo dite kanga 8-10 milion klikime. Ne vitin 1998, kjo faqe publikoi per here tepare lajmin e skandalit te Monica Lewinsky-t.

8 ) Myspace.com :E themeluar ne vitin 2003, kjo faqe ka mbi 100 milion perdorues. Dukehapur faqen tuaj, ju arrini te takoheni dhe te njiheni me njerez tetjere.

9) Amazon.com : E themluar ne vitin 1994, amazon ka mbi35 milion kliente nga 250 vdende te ndryshme te botes. Ben shitjen elibrave, CD dhe DVD-ve.

10) Slashdot.org : E themeluar nga RobMalda ne vitin 1997, slashdot vizitohet nga 5.5 milion viyitore nemuaj. Sajti ofron informacione rreth teknologjise. Pervec saj, posedonedhe nje forum te gjere.

11) Salon.com : E hapur ne vitin 1995 cdo dite vizitohet nga 3.5 milion persona. Ne faqe gjenden artikuj te temave te ndryshme.

12)Craigslist.org : U hap ne vitin 1995. cdo muaj paraqiten 4 miliardefaqe. Ofron shpallje dhe lajmerime gratis per ata qe jetojne ne qytetete medha.

13) Google.com : U themelua ne vitin 1998 nga LarryPage dhe Sergey Brin. Filloi si nje teze diplome dhe sot cdo ditevizitohet nga rreth 1 miljarde njerez. Aktualisht eshte faqja e treteme e vizituar ne bote.

14) Yahoo.com : E themeluar ne vitin1994, Yahoo ka rreth 400 milion antare. Sajti ofron e-mail, kerkim neinternet dhe sherbime te medias. Eshte faqja me e vizituar ne bote

15)Easyjet.com : E themluar ne vitin 1995, vitin e kaluar arriti t uofroje sherbim 30 milion pasagjereve. Kjo faqe, ben shitjen e biletaveme cmime te lira.

16 dhe se fundmi Facebook.com qe nuk kem qfar flasim per te me mbi 500 miljon perdorues

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi