You are not connected. Please login or register

Interneti dëshmohet i mirë për punën e trurit

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

onestar


Fillestar
Fillestar


Personate moshës mesatare dhe ata të shtyrë në moshë do të duhej të përdornininternetin më shumë, sepse në këtë mënyrë rritet puna e trurit dheeviton ngadalësimin e tij në moshë më të vonshme, kanë zbuluarshkencëtarët amerikanë.

Shkencëtarët nga Universiteti iKalifornisë kanë zbuluar se shfletimi i faqeve të internetit stimulonqelizat në tru të cilat janë përgjegjëse për proceset e marrjes sëvendimeve dhe kuptimin e gjërave të komplikuara. Ata vlerësojnë se nëkëtë mënyrë mund të ndalet edhe procesi i ngadalësimit të punës sëtrurit dhe ndryshimet e tij fiziologjike, të cilat shfaqën në moshën epleqërisë së shtyrë.

Me pjekjen e trurit, ndodhin shumëndryshime fiziologjike, të cilat përfshijnë edhe zvogëlimin e madhësisësi dhe zvogëlimin e aktiviteteve në qeliza, e krejt kjo mund të ndikojënë efektshmërinë e tij. Shkencëtarët me këtë studim, siç pohojnë edhevet, shfletimi i internetit, nëse asgjë tjetër, së paku do të shtontelistën e gjërave të cilat ndihmojnë në mbajtjen e trurit aktiv.

"Kërkimii faqeve të internetit krijon një aktivitet kompleks të trurit, i cilimund të shërbejë si ushtrim dhe përmirësim i punës së trurit", kakonkluduar udhëheqësi i hulumtimit, profesori Gary Small.

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi