You are not connected. Please login or register

Celularët ndikojnë në kualitetin e spermës !

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Celularët ndikojnë në kualitetin e spermës ! prej Wed Nov 10, 2010 1:52 am

onestar


Fillestar
Fillestar
Celularët ndikojnë në kualitetin e spermësTaniështë pothuajse tërësisht e qartë se rrezatimi i celularëve në njëmënyrë ndikon në trupin e njerëzve, derisa studimi më i ri të cilin eka kryer Qendra për mjekësi reproduktive nga Cleveland i SHBA-ve kadëshmuar që në masë të madhe ndikon në kualitetin e spermës.

Mjekëtnga Qendra për mjekësi reproduktive kanë kryer analizën e ndikimit tërrezatimit të celularit në mostrat e spermës të 32 meshkujve të moshësmesatare, të cilët janë ndarë në dy grupe – testuese dhe kontrolluese.Sperma nga grupi testues i është nënshtruar rrezatimit prej 850 Mhz nëlargësi prej 2.5 centimetrash gjatë një orë, derisa në grupinkontrollues sperma është lënë e paprekur, mirëpo është mbajtur nëkushtet e njëjta të temperaturave.

Rezultatet të cilat i kanëmarrë janë bukur indikative – sperma e nënshtruar ndaj rrezatimit katreguar rritje të dukshme të radikaleve të lira dhe oksiduesve dhe njërënie të theksuar të anti-oksiduesve.

Siç njofton Ashok Agarwal,drejtor i këtij instituti mjekësor, “kjo e dhënë është ekuivalent irënies klasike të kualitetit të spermës, dhe atë në segmentin pluskuese jetëgjatësisë”.

Në anën tjetër, ekspertët nga Qendra përmjekësi reproduktive pranojnë se këto rezultate janë fituar në kushtelaboratorike dhe në realitet mund të dallojnë dukshëm, për shkak tëfaktorëve siç është trashësia e lëkurës në herdhe dhe të ngjashme.

Sidoqë të jetë, meshkujt do të duhej të mendonin mirë për këto të dhëna,posaçërisht për faktin se shumica e tyre ende i bartin celularët nëpërxhepa, shumë afër organit për reproduktim.

Shiko profilin e anëtarit

nod32


Fillestar
Fillestar
Kurr ma sko me majt telefon lol!

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi