You are not connected. Please login or register

Fobia? Ja detajet e saj

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Fobia? Ja detajet e saj prej Wed Nov 10, 2010 1:58 am

nod32


Fillestar
Fillestar
Fobia? Ja detajet e saj
“Fobitëjanë shpesh objekt për shaka, mirëpo kur tronditeni do të kuptoni seqeshja me të ska asgjë të përbashkët" - psikologia Jerilyn Ross.

Fjala"Fobi" tregon një frikë të fortë, një frikë joreale nga sendet,ndodhitë apo edhe ndjenjat. Reann Dumont i cili të sëmurët nga fobia ishëron më shumë se njëzet vjet pa se "Shumë njerëz për t'ju shmangursituatave të ndryshme ata bëhen të burgosur shtëpiak, apo jetojnë menjë vështirësi, ku shumica përdorin alkool, ku më vonë shfaqen edheprobleme tjera serioze"

"Rreth 3/4 katërtat e njerëzve me fobinuk kërkojnë ndihmë. Në shumë raste ndikohen edhe nga turpi, pasiçrregullimet psiqike në disa kultura janë të stigmatizuara si diçka eturpshme. Disa nuk mund të jenë në dijeni se çfarë po ndodh me të, dhenuk e dinë se ku duhet të kërkojë ndihmë, disa kanë frikë edhe nga vetshërimi" kjo tregohet edhe ne raportet e mbajtura per këta pacient.

Ekzisotojnëme qindra fobi të njohura, mirëpo shkenctarët i klasifikojnë në trikategori: Fobitë të cilat janë të koncentruara në objekte apo situatasi insekte, kafshë, fluturime dhe nga hapsirat e mbyllura.
Fobia shoqërore karakterizohet me frikën nga turpi publik si në rastet kur duhet të mbahet ndonjë fjalim.

Ablutophobia- Frika nga pastrimi dhe larja

Achluophobia- Frika nga terri

Agliophobia- Frika nga dhimbjet

Ailurophobia- Frika nga macja

Anuptaphobia- Frika nga vetmia

Bibliophobia- Frika nga librat

Carnophobia- Frika nga mishi

Catoptrophobia- Frika nga pasqyrja

Chionophobia- Frika nga bora

Clinophobia- Frika nga shtrati

Dikephobia- Frika nga drejtësia

Didaskaleinophobia- Frika për të shkuar në shkollë

Dystychiphobia- Frika nga aksidentet

Ecophobia- Frika nga shtëpia

Eleutherophobia- Frika nga liria

Eurotophobia- Frika nga gjenitalet femërore

Ergophobia- Frika nga puna

Gamophobia- Frika nga martesa

Genophobia- Frika nga intimiteti

Gerascophobia- Frika nga pleqër

Heliophobia- Frika nga dielli

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi