You are not connected. Please login or register

Retë rol në atmosferën e Marsit

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Retë rol në atmosferën e Marsit prej Wed Nov 10, 2010 1:58 am

nod32


Fillestar
Fillestar
Retë rol në atmosferën e Marsit
Tëtjera zbulime janë zhvilluar mbi planetin e kuq të Marsit. Së fundishkencëtarët kanë zbuluar se grimcat e akullit që janë pjesë përbërësetë reve të cilat ndodhen mbi Mars, luajnë “një rol thelbësor" nëstabilitetin dhe kompozimin e atmosferës të planetit të kuq,veçanërisht sa i takon ozonit, bën të ditur një studim në revistën"Natyrë".

Ashtu sikurse edhe në planetin Tokë, veprimetreciproke mes elementeve kimike të gazta dhe kristaleve të akullit tëdisa reve luajnë një rol shumë të rëndësishëm në humbjen e ozonit tëstratosferës.

Meqenëse retë me grimca akulli ishin vëzhguarshpesh në atmosferën e Marsit, kërkuesit, të drejtuar nga FranckLefèvre (CNRS), kërkuan të përcaktonin nëse edhe në këtë planet ndodhtee njëjta gjë si në Tokë.

"Në qoftë se të njëjtat procese kimikedo të ndodhnin në këtë planet, kjo hedh një dritë të re mbi rolin eMarsit si laborator natyral për të kuptuar më mirë kiminë e atmosferëssonë”- thonë kërkuesit.

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi