You are not connected. Please login or register

Vendet nordike: Pirja e duhanit, vjen vaksina kunder tij

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

nod32

Fillestar
Fillestar
Vendet nordike: Pirja e duhanit, vjen vaksina kunder tij

Nësedoni të lini duhanin por deri më sot forca e vullnetit ju ka lënë nëbaltë mos u dëshpëroni. Nga vendet nordike vjen zgjidhja. Vesi iduhanit do të kurohet si sëmundje, madje për këtë po testohet dhe njëvaksinë. Shkëncëtarët nordikë kanë vendosur ti vënë shkelmin vesit mëvdekjeprurës në botë duke i hequr një prej kënaqesive kryesore gjatëkonsumit të saj.

Në ambjentet e kompanisë private Pharmaceuticatë ngritur në ambjentet e institutit Karolinska në vaksinën e re equajnë dhe goditja antinikotinë. "Përmes vaksinimit do të fusimantitrupa kundër nikotinës dhe sa herë që thith cigaren këto antitrupado të bllokojnë nikotinën në gjak”, sqaron kreu ekzekutiv i këtijprojekti Lena Degling Wikingsson.

"Do të jetë e pamundur përkëto molekula të infiltrohen në sistemin qëndror nervor e për rrjedhojëduhanpirja nuk do të shkaktojë asnjë efekt. Duke e penguar nikotinën tëarrijë në tru pengojmë arsyen e të pirit duhan", shton profesori MorganSten. Në fazën e dytë të testimit vaksina do të aplikohet tek 400vullnetarë në tre shtetet nordike dhe pritet që brenda 2-3 vjetëvevaksina të dalë në treg. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetsisëduhani vret cdo vit 5.4 milion vetë, pjesa më e madhe e të cilëve nëvendet më të varfra.

Shiko profilin e anëtarit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi