You are not connected. Please login or register

Kujdes nga alkholi

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Kujdes nga alkholi prej Wed Nov 10, 2010 2:01 am

nod32


Fillestar
Fillestar


Pirjae tepërt e alkoolit rrit rrezikun e shfaqjes së sindromës metabolike.Ndërsa, pirja e më tepër se dy gotave në ditë për meshkuj, dhe më shumëse një gotë në ditë për femra rrit rrezikun për mbipeshë, shtypje tërritur të gjakut dhe sëmundje të sheqerit.

Një studim i ri katreguar se personat të cilët pinë shumë alkool janë të prirë për tazhvilluar sindromën metabolike, si edhe disa faktorë rreziku dhegjendje të lidhura me sëmundjet kardiovaskulare.

Shumica enjerëzve të cilët konsumojnë alkool janë të rrezikuar nga sindromametabolike dhe gjendjet e lidhura me të, për këtë arsye hapat që duhenndërmarrë për parandalimin e këtyre sëmundjeve janë të orientuar nëzvogëlimin e konsumimit t alkoolit.Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi