You are not connected. Please login or register

Gratë sëmuren nga punët shtëpiake

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Gratë sëmuren nga punët shtëpiake prej Wed Nov 10, 2010 2:05 am

nod32


Fillestar
Fillestar
Gratë sëmuren nga punët shtëpiake

Një studim dëshmon qëAmviset iu janë ekspozuar ngarkesave të njejta psiko-sociale, sikur nëprofesionet tjera. Sidomos, gjendja shëndetësore e grave të moshësmesatare, është edhe më e rëndë, sepse te kjo grupmoshë veçmas vërehenshqetësime psiko-sociale.

Në familje dhe në mirëmbajtjen eshtëpisë tradicionalisht mbartin gratë akoma barrën kryesore. Për nënatnë mardhënie pune, gjendja e keqe shëndetësore është tipike, mirpo tënjëjtat pasoja vuajnë dhe amviset!

Faktorët kryesorë që përbëjnërrezikun në punët shtëpiake janë: presioni i kohës, veprimtaria rutine,izolimi shoqëror- e që padyshim të gjitha këto veprojnë negativisht nëshëndet.

Dobësimi i shëndetit me anë të punës, shpesh është si pasojë e stresit.
Aiështë i pranishëm kudo dhe në të njëjtën masë, qoftë në punëtadministrative e veprimtaritë bankare, poashtu dhe në punët epërditshme shtëpiake dhe kanë të njëjtat pasoja për trupin dhe psikikën.

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi