You are not connected. Please login or register

Vitamina D zvoglon rrezikun nga kanceri

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Vitamina D zvoglon rrezikun nga kanceri prej Wed Nov 10, 2010 2:05 am

nod32


Fillestar
Fillestar
Vitamina D zvoglon rrezikun nga kanceri

Nënjë studim të bërë në Amerikë, shkencatër amerikan kanë vërtetuar seVitamina D mund të zvoglojë rrezikun nga disa tipe të kancerit për 60%.Sipas një raporti të hulumtuesit nga "Creighton University" nga Omaha,ka mbetur vetëm për të caktuar se sa është doza optimale e Vitaminës D.Ata kishin bërë hulumtime dhe eksperimente tek 1179 pacienta me moshëmesatare prej 67 vjet duke i dhënë rreth 1000 UI të vitaminë D në ditë,shkruan revista "American Journal of Clinical Nutriton". Edhe nëstudimet e mëhershme që janë bërë është vërtetuar se Vitamina Drregullon rritjen e qelizave, proces kyc, disfunksioni i të cilëveështë i lidhur me zhvillimin e karcinomës. Edhe në vendet të cilat karrezatim më të madh diellor, është e njohur se ata vuajnë më pak ngakanceri se sa njerzit që jetojnë më larg ekuatorit.
Ekspozimi ilëkurës në diell sjell prodhimin e vitaminës D, mirëpo rrezatimi itepërt mund të sjellë edhe deri te kanceri i lëkurës, paralajmërojnëshkenctarët.

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi