You are not connected. Please login or register

Shkencëtarë amerikanë zbulojnë planet me kushte për jetë

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

plali1

avatar
Fillestar
Fillestar

Shkencëtarë amerikanë zbulojnë planet me kushte për jetë

Shkencëtarët amerikanë bënë të ditur se kanë zbuluar një planet jashtë sistemit tonë Diellor në të cilin ka kushte të nevojshme për jetë.
Bëhet fjalë për trupin qiellor tre herë më të madh se Toka dhe është larg 195 trilionë kilometra.
Sipas shkencëtarit, Pol Batler, rëndësia e zbulimit është se kjo është hera e parë që të gjendet një planet me një masë dhe largësi të saktë që i mundësojnë të ketë ujë të rrjedhshëm dhe ambient të përshtatshëm për jetë.
Temperatura arrin prej minus 4 e deri më plus 71 gradë. Aktualisht, deri tani janë zbuluar 500 planeta jashtë sistemit tonë Diellor.

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi