You are not connected. Please login or register

FORMATIZIMI I WINDOWS VISTA

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 FORMATIZIMI I WINDOWS VISTA prej Wed Nov 10, 2010 7:54 pm

plali1

avatar
Fillestar
Fillestar
FORMATIZIMI I WINDOWS VISTA

Shpjegimi per foramtizimin e Windows Vista e dhene ne gjuhen shqipe

Hapi i 1 Instalimi i Windows Vista

Si fillim i ruan te gjitha gjerat qe don te ruash dhe sigurisht do te ruash dhe draiverat (ja ku e keni nje program per te ruajtur draiverat dhe shpjegimi si per ta perdorur
Programi [url=http://adf.ly/246619/http://download659.mediafire.com/wotytt2dxvgg/tdizgbnmmnz/shpjegimi.rar]shpjegimi) dhe mbasi t'i kesh ruajtur e fut DVD ne DVD ROM dhe e ben kompjuterin restart dhe kur te kerkohet per te shtypur nje buton beje neqoftese jo dhe hapet normalisht kompjuteri atehere duhet te hyni ne BIOS dhe ndryshoni burimin e hapjes ndryshojeni te DVD-ja. Kur te ju lerkoje te shtypni nje buton çfardo do te jete kjo pamje:Zgjidh gjuhen e preferuar (shikoni figuren me poshte):Kliko "Instal now" dhe fillo instalimin:Ju mund te fusni serialin tani ose mund ta fusni serialin me vone(duike klikuar ne kutine bosh qe ndodhet poshte vendit ku futet seriali) kur te siguroheni qe çdogje punon ne rregull dhe pastaj klikoniNext per çdonjeren nga zgjedhjet:Kliko "I accept the license and term" dhe kliko NextKliko mbiu"Cstom (advanced):Zgjidh draiverin ku do te instalosh Vista-n dhe kliko mb "Drive Options (advanced)"Kliko mbi "Format" per te fotmatuar draiverin.
Shenim:Neqoftese draiverit e ke te ndare ne dy pjese kliko "delete" mbi te dyja pastaj kliko "new" dhe vendos madhesine e deshiruar dhe kliko "format" dhe kliko "next mbasi te kete formatuar draiverin":Instalimi i Vista-s do te filloje tani shiko si me poshte:dhe mbasi te kete mbaruar proçesin do te restartohet:Pastaj Windowsi do te hapet per here te pare:dhe pret sa te mbaroi instalimi dhe Winowsi do te hapet:Hapi 2

Tani qe instalimi mbaroi eshte koha qe te rregullojme Vista-n

Zgjidh emrin , pasuordin nese deshiron dhe foton dhe kliko "Next":Tani fut emrin e kompjuterit dhe zgjidh sfondin e desktopit dhe kliko "Next":Kliko mbi "Use recommended settings"Rregullo oren daten dhe oren e zones dhe kliko "Next":Zgjidh per vendondhjen e kompjuterit si me poshte :
Shenim:Eshte me mire qe te zgjidhni "Public location" per sigurine me te mire.Kliko "Start" per te hapur Vista-nPerpara se Windowsi te hapet duhet te besh nje kontroll performance per te pare se çfare gjerash te lesh ndezur dhe çfare fikurInstalo te gjitha draiverat dhe me pas instalo "updates"

Ben update "WEI Score" ja menyra se si behet:

Hap Control Panel ne pamje klasike dhe kliko mbi ikonen qe thote "Performance Information and Tools" dhe doi te jete pamja si me poshte:Kliko mbi "Rate this computer"Pastaj kliko mbi "Update my score"Ose kliko mbi "Refresh Now"Tani do te hapet dritaria e statusittani qe mbaryat rinovimin e "WEI Score" ju duhet te aktivizoni Vista-n neqoftese nuk e keni bere me perpara.
Kliko me te djathten te "Computer" ne menune e start dhe zgjidh "Propreties" shko te "Activate Windows Now" dhe do te jepet figuura si me poshte:Keto jane parametrat qe kerkon Vista per konpjuterin tuaj:

Vista Home Basic

* Processor: 1GHz (32 or 64 bit)
* System Memory (RAM): 512MB
* Hard Drive: 20GB with 15GB available for Vista
* Video Card: 32MB Memory and DirectX 9 Support
* DVD-ROM Drive

Vista Home Premium, Business, or Ultimate

* Processor: 1GHz (32 or 64 bit)
* System Memory (RAM): 1GB
* Hard Drive: 40GB with 15GB available for Vista
* Video Card: 128MB Memory, DirectX 9 Support with: WDDM Driver, Pixel Shader 2.0, 32bits per pixel
* DVD-ROM Drive
[/url]

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi